خانه / تاریخ / تقویم روز / تقویم تاریخ ( ۱۶ ماه سرطان)

تقویم تاریخ ( ۱۶ ماه سرطان)

امروز ۱۶ سرطان برابر با ۷ جولای تقویم میلادی است. روزی که در افغانستان و جهان اتفاقات زیادی به وقوع پیوسته است و ما به مرور برخی از این وقایع می‌پردازیم.

پیمان عدم تعرض میان افغانستان، ایران، ترکیه و عراق در کاخ سعد آباد/۱۳۱۶

پیمان سعدآباد یا عهدنامهٔ عدم تعرض، نام پیمانی است که در چنین روزی در کاخ سعدآباد تهران ایران، میان ۴ کشور ایران (رضا شاه پهلوی)، عراق (ملک غازی اول)، افغانستان (محمد ظاهرشاه) و ترکیه (مصطفی کمال آتاترک) به امضا رسید.

دولت‌های امضا کننده این پیمان متعهد شدند از مداخله در امور داخلی یکدیگر خودداری کنند، مرزهای مشترک را محترم بشمارند، از هرگونه تجاوز نسبت به یکدیگر خودداری ورزند و از تشکیل جمعیت‌ها و دسته‌بندی‌هایی که هدف آن‌ها اخلال در صلح میان کشورهای هم جوار و هم پیمان باشد جلوگیری کنند

شهادت صفی الله جان افضلی/۱۳۶۶

شهید قائد افضلی

صفی الله افضلی در چنین روزی در شاهراه تربت جام- تایباد ایران،شهید شد. وی آرامگاه وی اکنون در شهر هرات زادگاه او میباشد

صفی‌ الله افضلی به سال ۱۳۳۳ خورشیدی در قریه قیسان از توابع ولسوالی (شهرستان) غوریان در ولایت هرات در غرب افغانستان به دنیا آمد

.تحصیلات ابتدایی را از زادگاه خود آغاز کرد. سپس به همراه خانواده به هرات کوچید و به سال ۱۳۵۳ خورشیدی از لیسه جامی هرات سند فراغت به دست آورد. او سال بعد (۱۳۵۴) وارد دانشگاه کابل شد و چهار سال بعد در خزان ۱۳۵۷ از رشته بیولوژی (زیست‌شناسی) دانشکدهساینس دانشگاه کابل لیسانس گرفت.

وی مبارزه را به راهنمایی برادر بزرگ‌ترش حفیظ الله افضلی دانش‌آموخته ژورنالیزم و ادبیات دانشگاه کابل آغاز کرد. در سال ۱۳۵۰ به رهنمائی برادر بزرگوارش، ستاره نهضت اسلامی (شهید حفیظ الله افضلی) در حلقه جوانمردان نهضت اسلامی در آمد. پس از آن که برادرش در سال ۱۳۵۴در نتیجهقیام بر ضد محمد داوود خان در ولایت پنجشیر دستگیر و بعدها در زندان دهمزنگ کابل شهید می‌شود. مرگ برادر، بر او تاثیری شگرف می‌گذارد و وی را در مسیر مبارزاتی‌اش استوارتر می‌نماید.در سال ۱۳۵۴ بر اثر فرماندهی کادر مرکزی نهضت، کسوت رزم مسلحانه پوشید تا همراه با دیگر همرزمان به سوی میدانگاه بشتابد و در پنجشیر و لغمان و غیره. او به تشدید مبارزات سیاسی و فرهنگی در محیط دانشگاه پرداخت تا این که در ماه میزان ۱۳۵۷در زمان نورمحمد ترکی رییس جمهور وقت افغانستان دستگیر شد و در وزارت داخله  مورد تحقیق و بازجویی قرار گرفت. او پس از ۱۲ روز از حبس رها شد و در پایان سال تحصیلی خود را به هرات رسانید و در در طرح‌ریزی شالوده قیام ۲۴حوت هرات نقش فعالی بازی کرد.

او در هرات هسته مقاومتی را با عده معدودی که عمدتا افرادی شهری، تحصیل کرده و از نزدیکان و دوستانش بودند پایه نهاد. الیویه روی افغانستان‌ شناس مشهور فرانسوی در کتاب افغانستان از جهاد تا جنگ‌های داخلی به این ویژگی‌های افضلی و افراد زیر فرمانش اشاراتی نموده است.

۷۹۷ – ایرن سنگدل، زنی که به خاطر قدرت پسرش را کور کرد

هفتم جولای سال ۷۹۷ میلادی، ایرن Irene که پس از مرگ شوهرش «لئون Leo چهارم»، نایب السلطنه روم شرقی (بیزانتیوم یا Byzantine ) شده بود تا پسرش به سن لازم برای پادشاهی برسد و سلطنت را به او بسپارد، تحت تاثیر حس خودخواهی، فرزند را کور کرد که تا آخر عمر قدرت را منحصرا در دست داشته باشد!

16 تیر - 7 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
سکه زرّین Irene با تصویر او

یک روز پیش از این واقعه (کور کردن فرزند)، جنرالهای ارتش و مقامات تراز اول کشوری در ملاقاتی به «ایرن» توصیه کرده بودند، حال که سن پسرش به نصاب مقرر رسیده است بهتر است که اختیارات را به او بدهد و وی همان شب با ترفندی فرزند را کور کرد که تا پایان عمر نایب السلطنه «پادشاه نابینا» باقی بماند و با بر خود نهادن لقب Empress عملا امپراتور باشد. چند سال بعد وی چون متوجه محبوبیت «پادشاه نابینا» که به نام کنستانتین ششم تاجگذاری کرده بود میان مردم و ارتش شد اورا ترغیب به گرفتن زن دوم کرد و سپس محرمانه قضیه را به سران کلیسا اطلاع داد و آنان را وادار به تکفیر فرزند کرد که با ارتکاب تعدّد زوجات، آیین مسیح را نادیده گرفته است. اما، دسیسه های ایرن بر ارتش فاش شد و ژنرالها وی را مجبور به کناره گیری کردند که بعداً چون خانه نشینی، اورا که شیفته بی قرار قدرت بود رنج می داد خودکشی کرد. ایرن که در شهر آتن به دنیا آمده بود و در تاریخ، «ایرن آتنی Irene The Athenian» هم نوشته شده است قبل از کور کردن پسر، برادر شوهر خودرا مجبور به اُردین Ordain شدن کرده بود تا عنوان کشیش Priest بدست آورد و نتواند ادعای پادشاهی کند که عنوان کشیشی داشتن یک شاهزاده مانع از پادشاه شدن او (که مقامی دنیوی است) می شد. ایرن که نگران قدرت گرفتن خلفای عباسی بود برای داشتن یک متحد نیرومند، یکبار حتی در صدد برآمده بود که دختر شارلمانی پادشاه مقتدر فرانک ها را برای پسرش بگیرد!.

برخی جنرالهای روم شرقی و بزرگان این امپراتوری که علاوه بر آناتولی غربی و مرکزی، بر بخش هایی ازبالکان و منطقه مدیترانه حکومت داشت چون از رفتار ایرن و حرص قدرت داشتن او به تنگ آمده و بیزار شده بودند به هارون الرشید خلیفه عباسی در بغداد پناه بردند و اورا تشویق به تصرف قسطنطنیه (استانبول ـ پایتخت ایرن) کردند که ایرن از بیم شکست خوردن با پرداخت پول و ادامه این پرداخت تا سه سال هارون را که نگران وضعیت خراسان و بپاخیزی ایرانیان استقلال طلب بود راضی به بازگردانیدن سپاه کرد.

«ایرن» جمعاً ۱۵ سال ملکه (از سال ۸۰۲ تا ۷۹۷)، ۷ سال (از زمان مرگ شوهرش در سپتامبر ۷۸۰ تا ۷۹۷ زمان کورکردن پسر) نایب السلطنه روم شرقی و ۵ سال (از۷۹۷ تا ۸۰۲) امپراتور Empress این کشور به پایتختی قسطنطنیه (استانبول) بود. در تاریخ از او به عنوان «ایرن سنگدل» نیز نام برده می شود.

16 تیر - 7 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
مجسمه Irene در موزیم که تصویر آن با دوربین از پشت شیشه گرفته شده است

۱۸۵۶ – ساخت ساعت معروف “بیگ بن” در انگلستان

برج ساعت بیگ بن (Big Ben)، بزرگ‌ترین و معروف ترین برج ساعت جهان است که در شهر لندن واقع است. برج ساعت کاخ وست منیستر که در ضلع شمال شرقی ساختمان پارلمان بریتانیا قرار دارد، به نام برج بیگ بن یا ساعت بیگ بن، شهرت جهانی دارد. در واقع، بیگ بن، نام زنگ بزرگ سیزده تنی است که در داخل برج قرار دارد و سر هر ساعت هم به صدا در می‌آید. برج ساعت بیگ بن، در بریتانیا، رسمأ به نام “برج سنت استفان کاخ وست منیستر”، شناخته می‌شود. پس از آنکه کاخ وست منیستر، در یک آتش سوزی ویرانگر در تاریخ ۲۲ ماه اکتوبر سال ۱۸۳۴ میلادی از بین رفت، چارلز باری، معمار معروف انگلیسی، ساخت مجدد این کاخ را شروع کرد و یک برج ساعت برای ضلع شمال شرقی کاخ درنظر گرفت. با وجود اینکه ته‏بنای برج بیگن بن، به همراه ساختمان کاخ، در سال ۱۸۳۴ نهاده شد، اما خود برج، ۱۳ سال بعد از آن، در سال ۱۸۵۶ ساخته شد. برج ساعت بیگ بن لندن، از سطح زمین، ۹۳.۳ متر ارتفاع دارد. ساعت این برج که دارای چهار جهت است، ۵۵ متر از سطح زمین ارتفاع دارد.

16 تیر - 7 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟

زادروزها

۱۸۴۳ – زادروز کامیلو گولگی زیست‌شناس ایتالیایی ، برنده جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی سال ۱۹۰۶
۱۸۶۰ – زادروز گوستاو مالر رهبر ارکستر و آهنگساز

16 تیر - 7 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
کامیلو گولگی

۱۸۸۷ – زادروز مارک شاگال نقاش فرانسوی – روسی و از پیشگامان سبک اکسپرسیونیسم انتزاعی
۱۹۰۱ – زادروز ویتوریو دسیکا کارگردان، بازیگر ایتالیایی و از پیشگامان نئورالیسم سینمای ایتالیا

16 تیر - 7 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
پیر کاردین

۱۹۴۰ – زادرور رینگو استار، آهنگساز، خواننده، ترانه سرا و بازیگر انگلیسی و نوازنده درام معروف گروه بیتلز ، برنده جایزه اسکار
۱۹۲۲ – زادرور پیر کاردین، طراح لباس فرانسوی.

16 تیر - 7 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
رینگو استار

درگذشت‌ها

۱۳۰۷ – درگذشت ادوارد یکم پادشاه انگلستان
۱۹۰۱ – درگذشت یوهانا اشپیری نویسنده داستان‌های کودکان ، خالق رمان هایدی

16 تیر - 7 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
یوهانا اشپیری

۱۹۳۰ – درگذشت آرتور کانن دویل نویسنده و پزشک اسکاتلندی ، خالق شخصیت شرلوک هولمز
۱۹۷۲ – درگذشت طلال بن عبدالله از پادشاهان کشور اردن

16 تیر - 7 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
آرتور کانن دویل

۱۹۷۳ – درگذشت ماکس هورکهایمر فیلسوف آلمانی و از اعضای مکتب فرانکفورت
۲۰۰۶ – درگذشت سید برت خواننده، آهنگساز، گیتاریست و هنرمند بریتانیایی، پایه گذار و عضو اصلی گروه موسیقی پینک فلوید

16 تیر - 7 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
سید برت

۲۰۱۴ – درگذشت آلفردو دی‌استفانو،بازیکن فوتبال آرژانتینی-اسپانیایی که دوبار درسال‌های ۱۹۵۷ و ۱۹۵۹ توپ طلای اروپا را برد.

16 تیر - 7 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
آلفردو دی‌استفانو

درباره admin

مطلب پیشنهادی

به یاد استاد رحیم خشنواز

پس از حصول استقلال افغانستان رباب به عنوان شناسنامه فرهنگی این کشور مطرح گردید. سازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.