خانه / تاریخ / تقویم روز / تقویم تاریخ ( بیست و یکم ماه حوت )

تقویم تاریخ ( بیست و یکم ماه حوت )

امروز ۲۱ ماه حوت برابر با ۱۲ مارج تقویم میلادی است. روزی که در افغانستان و جهان اتفاقات زیادی به وقوع پیوسته است و ما به مرور برخی از این وقایع می‌پردازیم. 

دانشگاه پنجاب هند سند دکترای افتخاری را به محمد داود خان رئیس جمهور افغانستان اهدا کرد./ ۱۳۵۴

تعین داکتر یوسف به حیث صدر اعظم افغانستان/۱۳۴۱

بعد از  استعفای داودخان از صدارت افغانستان،  ظاهر شاه داکتر یوسف را به حیث صدراعظم تعیین نمود. و با این اقدام خود را از حصار خانواده بیرون ساخت. داکتر یوسف کابینۀ خود را مرکب از شخصیت‌های تکنوکرات و برخی شخصیت‌های با نفوذ قومی که در آن گروه تکنوکرات‌ها سنگینی می‌کرد. در چنین روزی به مجلس معرفی نمود. پس از معرفی اعضای کابینه، مهمترین اقدام تاریخی داکتر یوسف، تعیین هیأت ۷ نفره برای تدوین قانون اساسی کشور بود که به تاریخ ۲۸ مارچ برابر با حمل ۱۳۴۲ ش اعلام شد.

رویدادها:

۳۴۲ پیش از میلاد – اخطار تاریخی اردشیر سوم به پادشاه مقدونیه

آن دسته از «کشور ــ شهر» های یونانی که از سوی فیلیپ دوم پادشاه مقدونیه تهدید می شدند در مارچ ۳۴۲ پیش از میلاد برای رفع خطر از خود به اردشیر سوم شاه آریایی ار دودمان هخامنشی متوسل شدند و اردشیر در این زمینه به پادشاه مقدونیه اخطار داد و ضمن آن تهدید کرد که اگر به این شهرهای کوچک که خطری برای او ندارند و حاکمیت و استقلال دارند حمله نظامی برد، در این جنگ نابرابر، آریانا به دفاع از این شهرها که حق دارند راه خود را بروند خواهد پرداخت. این تهدید موثر واقع شد و فیلیپ دوم تا اردشیر سوم در قید حیات بود از تصرف بقیه این «کشور ــ شهرها» خودداری کرد. فیلیپ دوم (پدر اسکندر) قبل از مارچ ۳۴۲ پیش از میلاد چند شهر یونانی را متصرف شده بود.

21 اسفند - 12 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
اردشیر سوم
۱۷۰۲ – نخستین روزنامه انگلیسی

21 اسفند - 12 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
شماره ۱۲ مارچ ۱۷۰۲ دیلی کورنت

بانو الیزابت مالتElizabett Mallet روزنامه خود «The Daily Courant» را در مارس ۱۷۰۲ به توزیع داد. نخستین شماره آن تاریخ ۱۱ مارچ را دارد. صفحه اول این روزنامه یک ورقی، دو ستون داشت و اخبار و مقالات آن عمدتا درباره رویدادهای بین الملل بود. بانو مالت در روزنامه اش می نوشت که مسئول هرمقاله فردی است که آن را نوشته و نامش در بالا و یا پایین مقاله ذکر شده است و او فقط مسئول نوشته های بدون ذکر نام نویسنده (اخبار) است. این روزنامه منظما به مدت ۳۳ سال منتشر و در سال ۱۷۳۵ با «سپکتیتورThe Spectator» ادغام شد. دفتر انتشار «دیلی کورنت» در خیابان فلیت استریت لندن (Fleet Street) واقع بود که بعدا و تا اوایل دهه یکم قرن ۲۱ رسم و عادت شده بود که مقرّ روزنامه نگاری انگلستان (دفاتر جراید و خبرگزاری) در این خیابان باشد. برخی از مورخان «نویچ پستThe Nowich Post»را نخستین روزنامه انگلیسی معرفی کرده اند که در سال ۱۷۰۱ منتشر شده بود، ولی انتشار این روزنامه منظم نبود و چند شماره بیشتر منتشر نکرد و جریده نامنظم ـ در عرف ژورنالیسم، روزنامه محسوب نمی شود.

۱۸۵۴ – امضای معاهده قسطنطنیه عثمانی، انگلیس و فرانسه

در دوازدهم مارچ ۱۸۵۴م معاهده تاریخی قسطنطنیه در شهر اسلامبول پایتخت عثمانی میان فرانسه، انگلستان و امپراتوری عثمانی منعقد شد. اساس این معاهده حفظ منافع کشورهای غربی بود و نه به نفع عثمانی. در حقیقت با توجه به حملات ارتش روسیه و اشغال بلغارستان و رومانی، دول اروپایى احساس خطر نمودند و براساس این معاهده الحاق دو بخش فوق به روسیه را نپذیرفتند. پس از امضای این معاهده، سه کشورِ مذکور در مقابله با توسعه‏طلبی روسیه تزاری در اروپا، به موفقیت‏هایی دست یافتند که پیروزی بر روسیه در جنگ کریمه، از آن جمله بود. این پیروزی به واسطه حمایت کشورهای اروپایی از جمله فرانسه و انگلستان به دست آمد و در نتیجه روسیه مجبور به خروج از مناطق اشغالی گردید.

21 اسفند - 12 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟

۱۹۳۰ – آغاز نهضت نافرمانی در هند به دستور مهاتْما گاندی

در دوازدهم مارچ ۱۹۳۰م نهضت عظیم نافرمانی در هند به دستور مهاتْما گاندی رهبر معنوی این کشور، با حضور و شرکت انبوه میهن‏پرستان و آزادی‏خواهان هند به منظور مقابله با تصمیمات جدید دولت استعماری انگلیس در مورد افزایش مالیات نمک آغاز شد. گاندی برای مبارزه با این قانون ظالمانه، با هزاران تن از یارانش به تهیه نمک از آب دریا پرداخت. بُعد دیگر از اقدامات گاندی در این نهضت، راه‏اندازی راهپیمایى نمک بود. در جریان این راهپیمایى که به طرف دریای عرب در شمال غربی اقیانوس هند انجام گرفت، گاندی یاران خود را از میان طبقات مختلف و مذاهب گوناگون انتخاب کرد. گاندی در انجام راهپیمایى، ایجاد وحدت میان همه مردم را به عنوان هدف ضمنی خود مدّنظر داشت. حتی در جریان مبارزه، یکی از شخصیت‏های اسلامی را به عنوان جانشین خود معرفی کرده بود. بدون تردید نقش مسلمانان و جامعه اسلامی هندوستان در جریان مبارزه با استعمار انگلستان و دست‏یابی به استقلال حائز اهمیت است. گاندی خود تاکید کرده بود بدون اتحاد و همبستگی میان مسلمانان و هندوها کسب استقلال هند امری محال خواهد بود. به دنبال این عمل، انگلیسی‏ها ده‏ها هزار هندی را بازداشت و زندانی کردند و همین اقدام، موجب اختلال در کار ادارات دولتی هند شد. این اقدام گاندی، سمبلی برای مبارزه منفی علیه انگلیس شد، و سرانجام، انگلیس را وادار به عقب‏نشینی ساخت.

21 اسفند - 12 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟

۱۹۴۵ – تلفات بمباران توکیو بیش از صد هزار کشته اعلام شد

21 اسفند - 12 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
تصاویری از بمباران توکیو

۱۲ مارچ ۱۹۴۵ امپراتوری جاپان اعلام داشت که در بمباران شهر توکیو و حومه آن توسط بمب افکن های سنگین «بی ـ ۲۹» آمریکا که نهم و دهم مارچ صورت گرفته بود بیش از یکصد هزار تن غیر نظامی کشته شدند. این بمباران با بمب های آتشزا صورت گرفته بود. این سنگین ترین تلفات یک بمباران متعارفی [غیر اتمی] در طول تاریخ بشمار آورده شده است. کالیس ـ جنرال آمریکایی فرماندهی این حملات را برعهده داشت. پنج ماه بعد، آمریکا دو شهر دیگر جاپان را بمباران اتمی کرد که دو برابر بمباران توکیو تلفات داشت و امپراتوری جاپان مجبور به تسلیم شد. ۳۰ درصد جاپانی ها که تاریخ مشروح جنگ جهانی دوم را نخوانده و یا فراموش کرده اند در نظر سنجی سه سال پیش گفته بودند که از آمریکا به خاطر آن بمبارانها دلخوری ندارند!

۱۹۶۶ – آغاز حکومت دیکتاتوری جنرال “سوهارتو” در اندونزی

جنرال سوهارتو، سیاست‏مدار نظامی اندونزی در ۲۰ فبروری ۱۹۲۱م در خانواده‏ای مسیحی در جاکارتا پایتخت این کشور به دنیا آمد. وی در ۱۹ سالگی به ارتش پیوست و از جوانی رهبری یک سازمان چریکی را که علیه نیروهای اشغال‏گر و استعماری هالند در اندونزی فعالیت می‏کرد به عهده گرفت. سوهارتو در سال‏های بعد از استقلال کشورش، مدارج ترقی را طی کرد تا اینکه در سال ۱۹۶۲م معاونت ریاست ستاد ارتش اندونزی را احراز نمود. سوهارتو در زمان حکومت احمد سوکارنو به هرم قدرت نزدیک شد و درصدد قبضه کردن قدرت برآمد. از این رو، در روز ۳۰ سپتامبر ۱۹۶۵م ارتش اندونزی به بهانه خنثی کردن توطئه کودتا از طرف حزب کمونیست دست به کودتا زد و سوهارتو با یک ضد کودتا در اول اکتوبر ۱۹۶۵م قدرت را در دست گرفت. در طی این کودتا، صدها هزار نفر از مردم اندونزی نیز به بهانه کمونیست بودن، قتل عام شدند. پس از این ضد کودتا، نظامیان، سوکارنو، رئیس جمهوری اندونزی را در مقام خود ابقا کردند ولی سوکارنو دیگر جز در مقام ریاست جمهوری اختیاری نداشت تا اینکه در ۱۲ مارچ ۱۹۶۷م از این مقام تشریفاتی نیز استعفا داد. از این زمان، حکومت سوهارتو آغاز شد و از سال بعد به ریاست جمهوری این کشور انتخاب گردید. در زمان زمام‏داری سوهارتو، اندونزی متکی به غرب گردید و اقلیت مسیحی بر اکثریت مسلمانان حاکم شد. وی تا سال ۱۹۹۸م به مدت بیش از ۳۰ سال در این مقام، رهبری بلامنازع اندونزی را در دست داشت و دیکتاتوری وسیعی در کشور به راه انداخت. در مارچ ۱۹۹۸م، پارلمان اندونزی برای هفتمین بار سوهارتو را برای پنج سال دیگر در پست ریاست جمهوری ابقا کرد اما در پی شورش‏های گسترده و تظاهرات اعتراض‏آمیز مردم، در ماه مه آن سال از کار برکنار شد و یوسف حبیبی، معاون او، به ریاست جمهوری رسید.

21 اسفند - 12 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
ژنرال محمد سوهارتو

۲۰۰۳ – تولید سلاحهای اتمی کوچک (مینی نیوک)

پس از یک دهه وقفه، دولت آمریکا دوازدهم مارچ ۲۰۰۳ رسما پیشنهاد لغو محدودیت ساخت سلاحهای کوچک اتمی را اعلام داشت که مفسران، آن را یک عامل احتمالی دیگر برای از سرگیری مسابقات تسلیحاتی بیان کردند. طبق گزارش آن روز رسانه ها، دولت جورج دبلیو بوش تصمیم گرفته بود که از سال میلادی ۲۰۰۴ دست به تولید مجدد «مینی نیوک» بزند و این نام به آن دسته از سلاحهای هسته ای اطلاق می شود که قدرت انفجاری آنها زیر ۵ هزار تن «تی ان تی» است. بمبی که در آگوست ۱۹۴۵ بر هیروشیمای ژاپن فروافکنده شد نزدیک به ۲۰ هزار تن« تی ان تی» قدرت انفجار داشت.

21 اسفند - 12 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
جرج دابلیو بوش

زادروزها

۱۸۱۳ – تولد کریستین هِبِل ادیب و منتقد برجسته آلمانی

21 اسفند - 12 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
کریستین هِبِل

مرگ‌ها

۱۳۰۴ – ایرج میرزا، شاعر و طنز‌پرداز معاصر ایران.
۱۳۷۸ – یهودی منوهین، نوازندهٔ ویولن و ویولا مشهور آمریکا.

21 اسفند - 12 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
ایرج میرزا

۱۳۸۲ – زوران جینجیچ، نخست وزیر صربستان.
۱۳۸۲ – هاوارد فاست، نویسندهٔ مشهور آمریکایی.

21 اسفند - 12 مارس؛ در تاریخ چه گذشت؟
هاوارد فاست

درباره admin

مطلب پیشنهادی

به یاد استاد رحیم خشنواز

پس از حصول استقلال افغانستان رباب به عنوان شناسنامه فرهنگی این کشور مطرح گردید. سازی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.