خانه / در باره ما / دستآورد ها / افتتاح موزیم مطبوعات چاپی از نگاه وب سایت رادیو آزادی امریکا

افتتاح موزیم مطبوعات چاپی از نگاه وب سایت رادیو آزادی امریکا

یک موزیم مطبوعات چاپی در هرات ایجاد شد


مسوولان ماهنامه دوربین در ولایت هرات موزیم مطبوعات چاپی را در این ولایت ایجاد کرده اند.

آنان می گویند، صدها نشریه چاپی و کتب مولفان حوزه غرب افغانستان که از صد سال به این سوء به چاپ رسیده است را گردآوری کرده و برای کارهای تحقیقاتی در این موزیم حفظ کرده اند.

نمایش و گردآوری آثار نوشتاری و کتب مولفان حوزه غرب با استقبال فرهنگیان و مقامات محلی در این ولایت روبرو شد.

نور احمد کریمی مدیر مسوول ماهنامه دوربین و مسوول موزیم مطبوعات چاپی در هرات می گوید، بیش از۵۰۰ نشریه چاپی شامل روزنامه، هفته نامه، ماهنامه، فصل نامه و گاهنامه که در جریان صد سال گذشته تا حال در حوزه غرب افغانستان به چاپ رسیده، گرد آوری کرده است.

آقای کریمی گفت، در این موزیم آثار نوشتاری مهاجرین افغان مقیم کشور های ایران و پاکستان و کشور های اروپایی و امریکایی نیز شامل می باشد.

مسوول موزیم مطبوعات چاپی هرات می گوید، در این موزیم بیش از۳۵۰۰ جلد کتاب مولفین حوزه غرب افغانستان جمع آوری شده و غرض پژوهش و تحقیقات در این موزیم قرار داده شده است.

آقای کریمی همچنان گفت، در میان آثاری که در این موزیم به نمایش گذاشته شده است، نشریات و شب نامه های دوران جهاد و حکومت های وقت قراردارد که این موضوع از نگاه تاریخی و حقوق بشری می تواند از اهمیت بزرگی برخوردار باشد.

محی الدین نوری مدیر مسوول هفته نامه ننی افغانستان می گوید این موزیم می تواند آشنایی آنان را نسبت به فعالیت های خبرنگاری گذشته در این حوزه بالا ببرد.

از سوی هم آریا رئوفیان رئیس اطلاعات و فرهنگ هرات موزیم مطبوعات چاپی در این ولایت را بزرگ ترین مرکز تحقیقاتی در این حوزه توصیف کرد.

او گفت، دسترسی به نشریات صد سال گذشته تا حال در این مرکز می تواند شناخت مردم نسبت به حکومت های گذشته در افغانستان را زنده کند.

این موزیم در حالی به فعالیت آغاز کرده است که سال گذشته نمایشگاه تحت نام صد سال با مطبوعات چاپی حوزه غرب از سوی مسوولان ماهنامه دور بین در این ولایت برگزار شده بود.

تلاش ها در بخش مطوعاتی چاپی زمانی صورت می گیرد که در سیزده سال گذشته شماری از رسانه های نوشتاری در هرا ت بخاطرآنچه نبود بودجه کافی خوانده می شود از فعالیت های نشراتی شان باز ماندند و این روند همچنان جریان دارد.

با این حال موزیم مطبوعات چاپی بعد از موزیم جهاد و ملی سومین موزیم در ولایت هرات است که به فعالیت آغاز نموده است.

شاهپور صابر، هرات

درباره admin

مطلب پیشنهادی

راه اندازی نمایشگاه دایمی ارتباطات از نگاه رادیو صدای آشنا امریکا

نمایشگاه پیشینه ارتباطات جمعی در هرات حمل ۱۴, ۱۳۹۵ خلیل نورزایی – هرات یک کمره …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.